top of page

תרופות הסבתא לניקיון אף פעם לא מאכזבות

כולנו מכירים או נתקלנו בכל מיני טיפים או נוסחאות להסרת כתמים ונטרול ריחות מכל מיני משטחים בבית.

אנחנו בקוויקלין מתמחים בניקוי בדים וריפודים ורצינו לעשות סדר במרכיבים השונים של תרופות הסבתא להסרת כתמים ונטרול ריחות ולתת

לכם הסבר קצר על תכונותיו של כל אחד מהמרכיבים כדי שפעם הבאה תדעו איך להתשתמש בהם נכון בכל מקרה שתזדקקו.חומץ סינטטי - בשפה המקצועית מוכר כחומצה אצטית. רובנו מכירים את החומץ מתחום המזון- אותו ניתן להוסיף לסלטים ותבשילים אך למעשה החומצה האצטית הינה מרכיב דומיננטי מחומרי ניקוי וחיטוי רבים בתעשייה.

רמת ה- PH הנמוכה של החומץ מאפשרת לו לנטרל כתמים וליכלוך שרמת ה- PH שלהם גבוהה כגון כתמי מזון וכתמי שומן.

בנוסף, החומץ יעיל בניטרול חומרי ניקוי אחרים שנותרו על גבי הריפוד אך יעיל ביותר בשילוב עם חומרים אחרים (כגון סודה לשתייה) להסרת כתמים קשים, שומנים ועוד.

תכונה נוספת בולטת של החומץ הוא יכולתו להסיר אבנית. חומציותו הגבוהה יכולה להמיס שאריות אבן לאחר השרייה ממושכת די בקלות.

והתכונה האחרונה היא נטרול ריחות קשים מבדים, נעליים, שמיכות ועוד. נטרול הריחות מתאפשר הודות למולקולות החמצן והאלכוהול הנמצאים בתרכובת החומץ.

בשימוש ביתי להסרת כתמים ונטרול ריחות מומלץ לדלל מעט את החומץ (יש להשתמש בחומץ סינטטי ולא טבעי) עם מים כדי להמנע מריחו החריף של החומץ להשאר על גבי הריפוד.

נתקלתם בכתם מזון או שתייה על גבי הספה/מזרן/שטיח/כסא? ערבבו רבע כוס חומץ עם רבע כוס מים, טבלו בכוס מטלית נקייה, סחטו היטב ונגבו את הכתם בתנועות סיבוביות נגד כיוון השעון מהחוץ פנימה לכיוון מרכז הכתם. במידת הצורך חזרו על הפעולה שוב עד להיעלמות הכתם.


סודה לשתייה- או בשמה המקצועי סודיום ביקרבונט שייכת לחומרים ממשפחת המלחים. משמשת במקור כתוסף אפייה.

התכונה העיקרית שלה היא יכולת ניטרול החומציות ועל ידי כך סודה לשתייה טובה מאד בנטרול ריחות של כתמים חומציים כגון: שתן/קיא/קפה ועוד.

בנוסף, כאשר הסודה לשתייה באה במגע עם חומרים בעלי רמת PH נמוכה (חומציים) נוצרת תגובה כימית (ריאקציה) של תסיסה.

החומר התוסס הזה מפיק יכולת ניקוי עוצמתית של שומנים, חלודה, כתמי מזון ועוד.

נתקלתם בכתם שתן של הכלב? שפכו אבקת סודה לשתייה על הכתם, טפחו קלות על האבקה כדי להחדירה אל תוך סיבי הריפוד/שטיח ותנו לאבקה לעמוד. לאחר כשעתיים שאבו את האבקה שספחה אליה את השתן וניטרלה את החומציות כך שגם הריח יעלם.

לטיפול יסודי יותר עדיף לנקות את הכתם בעזרת חומץ ורק אז לשים עליו את הסודה לשתייה.

תחליף אקולוגי לאבקת כביסה או טבלית למדיח? התחליף הבריא יותר לבני הבית ולסביבה הוא השימוש בסודה לשתייה כחומר ניקוי ונטרול ריחות. במקום אבקת כביסה, שימו סודה לשתייה ובמקום מרכך שימו מעט חומץ. אותו דבר לגבי המדיח- במקום טבלית ניקוי שימו סודה לשתייה ובמקום נוזל הברקה שימו חומץ. תופתעו מאד כמה הבגדים והכלים שלכם יצאו נקיים ונטולי ריחות לוואי.


מלח לימון- מוכר גם כחומצה ציטרית הוא חומר אורגני המופק מהלימון אך נמצא בכל פירות ההדר. למלח הלימון הנקרא גם חומצת לימון יכולות ניקוי וחיטוי גבוהות. מלח לימון גם יעיל מאד בהסרת אבנית.

שימוש במלח לימון בערבוב עם מים חומץ וסודה לשתייה יוצר חומר ניקוי המתאים לכל המשטחים ומסיר ביעילות כמעט כל כתם או משקע.

מלח לימון יעיל גם בנטרול ריחות מכיוון שהוא קטלני בהשמדת חיידקים ובקטריות.

רוצים להסיר אבנית מזכוכיות המקלחון? ערבבו מלח לימון עם מים חמימים וחומץ סינטטי, התיזו על גבי הזכוכיות, שפשפו את הזכוכית עם סקוצ' עדין ותנו לתמיסה לעמוד על הזכוכית 3-5 דקות ואז שטפו במים ונגבו היטב.


הטבע נתן לנו את חומרי הניקוי החזקים ביותר שיש ובריאים הרבה יותר.

הידעת? כל החומרים שעליהם כתבתי פה וחומרים נוספים יכולים לשמש אפילו להיגיינה אישית וניקיון הגוף.

אבל על זה כבר אכתוב כבר בפרק הבא.


3 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page